TARİHİMİZ
Mazlum Şekerli
Mamüller

Mazlum Şekerli Mamüller®, Sakaryalıların teveccühü ile doğmuş ve ünlenmiş bir markadır. Hikayemiz, 19. Yüzyılın sonlarında Selanik doğumlu Murat oğlu Mazlum Efendi’nin Selanik’ten gelerek Sakarya Soğan Pazarı Çarşısı’ndaki açtığı dükkânında başlar. O günlerde sadece günde 1 kazan helva çıkaran Mazlum Efendi aynı anda dükkanın önünde oluşan sıcak helva satın alma kuyruğunda Öğle vaktine kadar helvayı bitirmekteymiş.

Alamayan müşteriler yarın daha erken saatte gelip kuyruğa girerlermiş. 2.Nesil Hüseyin Pekerken’ in doğup, büyümesi ile birlikte baba-oğul birlikte çalışmışlar. 1938’de Mazlum Efendi rahmetli olunca Oğlu Hüseyin Pekerken babasından devraldığı helvacılığı sürdürmeye devam etmiş. 2. Nesil Hüseyin Pekerken zamanla Mazlum®markasının üretimine lokum ve akide şekerini de eklemiştir. 1965’te dünyaya gelen 3. Nesil Haluk Pekerken(Şuan ki Yöneticimiz) 1975’ten itibaren babası Hüseyin Pekerken(2. Nesil) ile birlikte çalışmaya başlamışlar.

Ancak,  Hüseyin oğlu Haluk Pekerken(3. Nesil) Mazlum®’un kendine has lezzetlerinden olan helva, lokum ve şekerlemeye yeni çeşitler eklemek için çözüm aramaya başlamış. Bu düşünceden yola çıkarak, bir ucu İstanbul’a diğer ucu yurtdışına dayanan bir arayışa başlar ve çikolatayı üretimine katmak için çalışmalar sürdürür. 1989’da Mazlum oğlu Hüseyin Pekerken rahmetli olunca oğlu Haluk Pekerken babasından devraldığı helva, lokum ve şekerleme üretimini sürdürmeye devam eder ve kısa zaman sonra çikolatayı da Mazlum®markasının üretimine eklemeyi başarır.

Bu farklı sunum ve ürünler Sakarya Halkının çok dikkatini çeker ve kısa zamanda yakın illerde de ünlenir. Mazlum® artık çikolatasından da söz ettiren bir marka haline gelir. Mazlum Efendinin kurduğu helvacı dükkanı ilk önce Mazlum Şekerleme şeklinde tabelaya ve günümüz ticari ortamında da Mazlum Şekerli Mamüller® olarak bir ticari ünvana dönüşmüştür. Böylelikle, 100 yılı aşkındır süre gelen, Sakarya ile özdeşleşmiş ve adeta simgesi olmuş bu marka doğmuştur. Bugün Haluk Pekerken(3.Nesil), oğulları  H. Enes Pekerken ve T. Sebre Pekerken(4.Nesil) ile birlikte Mazlum®’un kurulduğu yerde hizmet vermeye devam etmektedir.

4.Nesilin çalışmaları ile birlikte ihracata yönelen Mazlum Şekerli Mamüller® orta doğu ülkelerine ihracat yapmakta ve Know-How bilgi akışı sağlamaktadır. Girişim ve yatırımları, başarısına paralel olarak devam ettiren Mazlum Şekerli Mamüller®, günümüzde 1000 adet civarında ürünü kendine has formüllerle üretmekte ve laboratuvarları kontrolünden geçirilmektedir.

Bugün 4.Nesil olarak sizlere Mazlum Şekerli Mamüller®’in kurulduğu aynı yerde hizmet vermenin gururu ile birlikte sizler sayesinde dünyanın çeşitli ülkelerinde kaliteli ve lezzetli ürünlerimizle Mazlum®’u yaşatmaktan ve kalitemizi hala sizlerle paylaşıyor olmaktan gurur duyuyoruz.

Whatsapp
Destek Hattı